دکتر هومن یحیی زاده » بیماری ها » علت درد ناگهانی زانو در کودکان چیست؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

علت درد ناگهانی زانو در کودکان چیست؟

يكى از مشكلاتى كه ممكن است خانواده ها با آنها مواجه باشند وجود درد زانو در كودكان و خردسالان است. در بسيارى از موارد به دليل باورهاى غلطى كه در جامعه وجود دارد اين درد ها به حساب دردهاى ناشى از رشد گذاشته شده و توجه كافى له آنها نمى شود. اين در حالى است كه تنها ١٠ الى ٢٠ درصد دردهاى زانو در كودكان ناشى از فرايند رشد است و علل مهمترى وجود دارند كه مى توانند سبب بروز اين دردها شوند. از جمله اين علل مهم مى توان به عفونت زانو، شكستگى و آسيب ديدگى اطراف صفحه رشد زانو، كمبود ويتامين D، تومورها استخوانى و بيمارى هاى روماتيسمى اشاره كرد.

لذا توصيه مى شود در صورتى كه كودكى در اندام تحتانى، لگن، اطراف زانو و ساق پا دچار درد شده است حتماً جهت يك بررسى دقيق و كامل به پزشك متخصص مراجعه شود و در صورت لزوم عكسبردارى راديولوژى و آزمايشات لازم از كودك گرفته شود. اين اقدامات به اين جهت است كه در صورتى كه علت مهمى سبب بروز اين دردها باشد به موقع تشخيص داده شده و روند درمان در مراحل اوليه بيمارى آغاز شود تا از ساير عوارض احتمالى در آينده جلوگيرى به عمل آيد.

علائم و نشانه هاى وجود مشكل در زانو كودكان چيست؟

به طور كلى مى توان گفت كه علائم و نشانه های آسیب و درد زانو در كودكان به علت آن بستگی دارد. اين در حالى است كه بیشتر آسیب ديدگى های زانو منجر به بروز درد می شود. همچنين آسیب دیدگی زانو ممکن است منجر به ضعف زانو، عدم توانايى در حركت و قفل شدن زانو شود. همينطور ممكن است كودكى که دچار آسیب دیدگی زانو شده است نتواند به طور کامل زانو خود را خم یا راست کند و در زانو تورم و كبودى مشاهده شود.

برای درمان درد زانوی کودکان چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در ادامه اين مطلب به ٨ دليل مهمى كه نشان مى دهد كودك حتماً بايد توسط پزشك معاينه شود اشاره مى شود؛

 • بيرون زدگى زانو و احساس اينكه ديگر نمى تواند وزن كودك را تحمل كند
 • احساس لغزش و لرزش زانو از درون
 • عزم توانايى كودك در به حركت در آوردن كامل زانو
 • بروز صدا از زانو كه با درد همراه است
 • احساس درد مزمن و بدون علت
 • احساس درد در زانو در حين انجام هرگونه فعاليت و يا بعد از آن
 • به اصطلاح قفل شدن زانو تا جايى كه كودك قادر به حركت نيست
 • ضعف زانو و مشاهده تورم و التهاب در آن

بنابراين اگر کودک یا نوجوان شما هر یک از علائم فوق را تجربه کرده است، باید توسط یک متخصص ارتوپدى مورد معاينه قرار گيرد.

 

دکتر هومن یحیی زاده، فوق تخصص جراحی های زانو و آسیب های ورزشی به ارائه انواع خدمات جراحی ارتوپدی می پردازند. شما می توانید برای ارتباط با ایشان به پیج اینستاگرام مراجعه کرده و یا با شماره تلفن های 02122201053 – 09129210221 تماس حاصل فرمایید.

آیا می توان از بروز مشكلات زانو در كودكان پيشگيرى کرد؟

 • جهت جلوگیری از بروز آسیب دیدگی در زانو بايد اطمینان حاصل کنید که فرزندتان از لوازم محافظت كننده توصیه شده برای ورزش استفاده مى كند. اين وسايل شامل زانو بند، ساق بند و … است. همچنين استفاده كودك از كفش هاى ورزشى استاندارد و مناسب نيز از اهميت زيادى برخوردار است.
 • علاوه بر اين بدن كودكان در حين تمرين و ورزش نبايد سرد و گرم شود و رعايت دماى مناسب به هنگام فعاليت هاى ورزشى مهم است.
 • همينطور انجام تمرينات منظم توسط كودكان جهت حمايت و قوى كردن عضلات و بهبود انعطاف پذيرى آنها نيز مى تواند از اهميت بالايى برخوردار باشد.
 • همچنين گفتنى است كه انجام ورزش فقط در مواقع خاصى از سال فشار زيادى را به مفاصل و بدن كودك وارد مى كند و اينگونه ورزش غير اصولى بوده و سبب بروز انواع آسيب ها مى شود، بنابراين لازم است كودك در تمام طول سال و به طور مداوم جهت آماده نگه داشتن بدن به انجام ورزش هاى سبك بپردازد.

 

نتيجه گيرى

از آنجايى كه فرايند رشد سالم و طبيعى كردكان از اهميت بالايى برخوردار است و وجود هرگونه اختلال درمان نشده در اين دوران مى تواند عواقب و نتايج جبران ناپذيرى را به همراه داشته باشد، ضرورى است كه در صورت مشاهده هرگونه مشكلى وضعيت را با  بهترین جراح زانو در ميان بگذاريد. شما می توانید برای انواع بیماری های ارتوپدی به دکتر هومن یحیی زاده مراجعه کنید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 1 =

تماس با دکتر یحیی زاده