دکتر هومن یحیی زاده » زانو » آیا شما هم به دنبال یک جراح زانو خوب در تهران می باشید؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

آیا شما هم به دنبال یک جراح زانو خوب در تهران می باشید؟

مراجعه به یک پزشک حاذق و با تجربه به هنگام بروز عوارض و بیماری ها همواره جزء یکی از دغدغه های افراد بوده است. اما بسیاری از ما نمی دانیم که یک پزشک خوب در هر تخصصی چه ویژگی هایی باید داشته باشد. چنانچه می دانید یکی از بیماری هایی که نیازمند تبحر و تخصص بسیار بالای پزشک است مشکلات ارتوپدی است. این درحالی است که بسیاری از بیماری های ارتوپدی با درمان های ساده و معمولی درمان نمی شوند و نیاز به عمل جراحی دارند. یکی از این بیماری مشکلات مربوط به زانو ها از جمله آسیب غضروف زانو، زانو پرانتزی، آسیب منیسک زانو و … است. بنابراین از آنجایی که درمان این بیماری ها ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد، در ادامه این مطلب به ذکر برخی ویژگی های یک جراح زانو خوب پرداخته می شود.

همه چیز درباره ارتوپدی 

در گذشته درمان اكثر بيمارى ها توسط پزشكان عمومى صورت مى گرفت و يك پزشك عمومى با گذراندن دوره پزشكى و تجربيات حاصله اكثر اقدامات پزشكى را انجام مي داد. پس از گذشت زمان و با گسترش و پيشرفت علم نياز وجود رشته هاى تخصص احساس شد، چراكه فرد در طول دوره ٧ ساله پزشكى فرصت كسب دانش كامل در  تمامى زمينه هاى پزشكى و كسب تجربه كافى را پيدا نمى كرد. به همين دليل رشته هاى پزشكى مختلفى مانند زنان و زايمان، گوش و حلق و بينى، ارتوپدى و … به وجود آمد كه پس از گذشت دوره پزشكى عمومى، پزشكان به مدت ٤ سال به طور تخصصى در آنها دوره مى ديدند و در رابطه با آن رشته خاص تجربه كسب مى كردند.

پس از گذشت مدتى، علم پزشكى به حدي پيشرفت و گسترش يافت كه يك پزشك قادر نبود در دوران ٤ ساله تخصصى نيز در رابطه با تمامى جوانب رشته خود به دانش و تجربه كافى دست يابد. به عنوان مثال رشته ارتوپدى رشته اى است كه پزشكان در دوران تخصص خود در اين رشته به يادگيرى يك سرى اعمال جراحى مربوط به استخوان ها و مفاصل، مى پردازند. اما بايد گفت كه امروزه علم ارتوپدي به حدى پيشرفت كرده است كه در طول اين دوره ٤ ساله نمى توان به تمامى دانش و تجربيات لازم در تمام شاخه هاي مربوط به ارتوپدي دست يافت.

به همين دليل به مرور زمان رشته هاى فوق تخصصى و فلوشيپ به وجود آمدند براى مثال در حال حاضر رشته ارتوپدى به قدرى گسترده شده كه رشته هايى مانند فلوشيپ جراحى لگن، فلوشيپ جراحى پا و مچ و فلوشيپ جراحى زانو فلوشيپ جراحي دست  به وجود آمده اند.  و پزشكان پس از گذراندن ٤ سال دوره تخصصى، در صورت قبولى در آزمون بورد تخصصى مى توانند در آزمون فوق تخصصى  و فلوشيپ شركت كنند و در صورت قبولى وارد دوره فلوشيپ شده و ١/٥ سال  به عنوان دستيار فلوشيپ مشغول به فعاليت شوند. بنابراين پزشكى كه در رشته فلوشيپ جراحى زانو در حال تحصيل باشد، منحصراً به مدت يك سال و نيم در حوزه جراحى زانو در مراكز بزرگ و معتبر آموزشي  و نزد اساتيد به كسب تجربه مى پردازد و پس از پايان اين دوره به عنوان پزشك فلوشيپ جراحى زانو شناخته مى شود.

ویژگی های یک جراح زانو خوب

يك جراح زانو خوب جراحي است كه در اين زمينه تجربه بسيار زيادى دارد و از دانش و اگاهي كامل در اين زمينه برخوردار است. گفتنى است كه افرادى كه فلوشيپ رشته جراحى زانو هستند تجربه عمل هاى جراحى سنگين و پيچيده را دارند و از نكات ظريف و حساسى كه در خصوص عمل جراحى زانو وجود دارد، آگاه هستند.

گفتنى است كه يك متخصص و بهترین جراح زانو به درستى تشخيص مى دهد كه چه بيمارى به عمل نياز دارد يا ندارد. به طور كلى يك جراح زانو خوب بايد به طور مرتب در حال مطالعه و تحقيق باشد و مرتباً نسبت به دانش روز پزشكى و تازه هاي جراحي زانو آگاهى كسب كند و در كنگره هاى پزشكى بين المللى حضور يابد تا بتواند از تجربيات جراحان بين المللي اگاه شود.

لازم به ذكر است كه مفصل زانو مفصلى بسيار حساس است و هرگونه اشتباهى در عمل جراحى زانو مى تواند نتايج نامطلوب و جبران ناپذيرى را براى بيمار به همراه داشته باشد. بنابراين انجام عمل جراحى زانو نيازمند تجربه و دانش بسيار بالايى است و بايد نزد يك جراح زانو خوب صورت بگيرد.

براى مثال رشته جراحى ورزشي زانو مانند ترميم منيسک زانو نيازمند تجربه و دانش بسيار بالايى در جراح است و يك جراح زانو خوب بايد از تكنيك هاى به روز آگاه باشد و بتواند بعد از جراحى منيسك بيمار رو ترميم بكند نه اينكه صرفاً منيسك بيمار را خارج كند.

يا به عنوان مثال در يك جراحى استئوتومى يك جراح زانو خوب بايد بداند كه استئوتومى از كدام منطقه انجام شود نيازمند دقت و تجربه بسيار بالايى است و هرگونه اشتباهى مى تواند نتايج غير قابل جبرانى براى بيمار به همراه داشته باشد.

همچنين در جراحى تعويض مفصل زانو هيچگونه فرصتى براى انجام خطا و اشتباه وجود ندارد و يك جراح زانو خوب با رعايت نكات مختلفى بايد يك عمل جراحى رضايت بخش انجام دهد.

 

دکتر هومن یحیی زاده ، فوق تخصص جراحی های زانو و آسیب های ورزشی به ارائه انواع خدمات جراحی ارتوپدی می پردازند. شما می توانید برای ارتباط با ایشان به پیج اینستاگرام مراجعه کرده و یا با شماره تلفن های 02122201053 – 09129210221 تماس حاصل فرمایید.

کلام آخر 

به همين دليل با توجه به حساسيت بالاى اعمال جراحى زانو توصيه جدى اين است كه در صورتى كه فردى به انجام هرگونه عمل جراحى زانو نياز دارد به بهترين متخصص ارتوپدى و جراح هاى زانو مراجعه كند و از ايشان كمك بگيرد. بنابراين پزشكانى كه دوره هاى رسمى فلوشيپ جراحى زانو را به طور فوق تخصصى گذرانده باشند مى توانند يك گزينه مناسب براى اين افراد باشند.

شما می توانید در صورت مشاهده هرگونه علائمی در زانو خود به دکتر هومن یحیی زاده، بهترین متخصص جراحی های زانو مراجعه کنید

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − سه =

تماس با دکتر یحیی زاده