دکتر هومن یحیی زاده » بیماری ها » نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران از علائم تا درمان
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران از علائم تا درمان

هنگام مراجعه به پزشک متخصص ارتوپدی به برخی مراجعین گفت می شود که دچار سیاه شدگی سر استخوان لگن و یا نکروز اواسكولار شده اند. اما این بیماری چیست؟

به طور کلی عروق خونرسانی سر استخوان ران در مفصل لگن ساختاری متفاوت از سایر نقاط بدن دارد. عملکرد این ناحیه به این صورت است که عروق از داخل رتیکولوم های اطراف مفصل رد شده و وارد گردن و سر استخوان ران می شوند.

 

در افرادی که دچار شکستگی های گردن استخوان ران می شوند به دفعات دیده شده که به علت عدم خونرسانی به سر استخوان ران بعد از مدتی دچار سیاه شدگی سر استخوان ران می شوند. همچنین برخی داروها و سایر بیماری ها نیز می توانند با ایجاد اختلال در خونرسانی استخوان سر ران در بروز این عارضه نقش داشته باشند.

یکی از این داروها داروهای کورتیکواستروئیدی یا همان کورتون ها هستند. بنابراین بیمارانی که به طور طولانی مدت از این داروها استفاده می کنند ممکن است پس از مدتی به علت عدم خونرسانی به گردن و سر استخوان ران به نکروز و از بین رفتن و مرگ سلول های این ناحیه دچار شوند.

گفتنی است که این عارضه در MRI های انجام شده به صورت نقاطی سیاه رنگ دیده می شود. این نقاط سیاه شده پس از مدتی دچار نشست و فرورفتگی شده و استخوان ران در آن ناحیه فرو می رود و زمینه ساز بروز آرتروز می شود. این بیماری سبب دردناک شدن این ناحیه می شود و ممکن است بیمار پس از مدتی به عمل جراحی تعویض مفصل لگن نیاز پیدا کند.

لازم به ذکر است که حتی یک دوز کورتون نیز در افراد حساس می تواند سبب بروز سیاه شدگی استخوان ران بشود.

یکی دیگر از داروهایی که می تواند سبب بروز این عارضه شود داروهایی هستند که به عنوان مکمل های بدنسازی و به صورت غیراستاندارد در بازار وجود دارند. بسیاری از ان داروها دارای ترکیبات کورتیکواستروئیدی هستند. لازم به ذکر است که مصرف این داروها یکی از مهمترین دلایل سیاه شدگی سر استخوان ران در افراد جوان است.

همچنین برخی داروهایی که برای چاقی و لاغری نیز استفاده می شود می تواند سبب بروز این عارضه بشود. علاوه بر این مصرف برخی مواد مخدر مانند هروئین نیز می تواند با ایجاد انسداد در عروق گردن ران سبب سیاه شدگی سر استخوان بشود.

همینطور افرادی که به حرفه غواصی مشغول هستند و به اعماق دریا می روند نیز در معرض ابتلا به این عارضه قرار دارند. به همین دلیل به افراد جوان توصیه می شود تا از مصرف هرگونه مکمل حاوی ترکیبات کورتیکواستروئیدی خودداری کنند.

 

 

دکتر هومن یحیی زاده ، فوق تخصص جراحی های زانو و آسیب های ورزشی به ارائه انواع خدمات جراحی ارتوپدی می پردازند. شما می توانید برای ارتباط با ایشان به پیج اینستاگرام مراجعه کرده و یا با شماره تلفن های 02122201053 – 09129210221 تماس حاصل فرمایید.

 

 

نحوه درمان سیاه شدگی سر استخوان لگن

به طور کلی باید گفت که هیچکدام از روش هایی که برای درمان رفع سیاه شدگی استخوان سر ران وجود دارند قطعی نیستند. اما روش هایی مانند دکامپرشن سر استخوان ران شاید بتواند تا حدی به رفع این عارضه کمک کند اما چنانچه گفته شد حصول نتیجه مورد نظر قطعی نیست و ممکن است فرد به مرور زمان دچار کلپس و فرو نشست سر استخوان ران بشود. همچنین این بیماری به تدریج می تواند سبب بروز ناهمواری و آرتروز نیز بشود و در نهایت به عمل جراحی تعویض مفصل لگن نیاز شود.

نتیجه گیری

چنانچه پیش تر نیز گفته شد سیاه شدگی سر استخوان ران می تواند عوارض و بیماری های بیشتری را در آینده با خود به همراه بیاورد. بنابراین از آنجایی که درمان این بیماری از اهمیت بالای برخوردار است شما می توانید با مراجعه به دکتر هومن یحیی زاده هرچه سریع تر تحت درمان و کنترل قرار بگیرید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × چهار =

تماس با دکتر یحیی زاده