دکتر هومن یحیی زاده » بیماری ها » بیماری ازگود اشلاتر؛ استخوان سازی بیش از حد نرمال استخوان
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

بیماری ازگود اشلاتر؛ استخوان سازی بیش از حد نرمال استخوان

برخى نوجوانانى كه به متخصص ارتوپدى مراجعه مى كنند از درد محل اتصال تاندون پاتلا به استخوان تيبيا شكايت دارند. اين مراجعين معمولاً پسران نوجوانى هستند كه هنوز به سن بلوغ نرسيده اند و حدود ١٠ الى ١٥ سال سن دارند. در بيمارى ازگود اشلاتر معمولاً برجستگى بزرگى در ناحيه مربوطه به چشم مى خورد و محل اتصال تاندون پاتلا به استخوان تيبيا نيز دچار درد و ناراحتى مى شود.

 

 

 

علل و دلايل بيمارى ازگود اشلاتر

به طور كلى علت بيمارى ازگود اشلاتر واضح و مشخص نيست اما بيشتر در نوجوانان و كودكانى شايع است كه جنب و جوش و تحرك زيادى دارند و ورزش هاى جهشى مانند فوتبال، واليبال و بسكتبال انجام مى دهند. اين بيمارى معمولا قبل از سن بلوغ كه صفحات رشد كودك فعاليت زيادى دارند، ديده مى شود. همچنين به اعتقاد برخى متخصصين علت اين بيمارى مى تواند استخوان سازى هاى اضافى در پشت تاندون كشكك نيز باشد.

تشخيص بيمارى ازگود اشلاتر

بعد از اينكه معاينات دقيق پزشكى توسط يك جراح زانو خوب و معتبر انجام و از عدم وجود پاتولوژى اطمينان حاصل شد، انجام يك راديوگرافى زانو نيز لازم و ضرورى است. گفتنى است كه در تصوير راديوگرفى استخوان سازى هاى اضافى در پشت تاندون كشكك ديده مى شود. همچنين در برخى مواقع ممكن است به صلاح ديد پزشك انجام آزمايش MRI نيز لازم باشد.

 

 

درمان بيمارى ازگود اشلاتر

به طور كلى درمان بيمارى ازگود اشلاتر به اين صورت است كه در مرحله نخست فعاليت هاى بيمار براى مدتى تعديل شود و كاهش يابد و از ورزش هايى مانند فوتبال و بسكتبال پرهيز شود و از تحرك و جنب و جوش بيش از حد بپرهيزد تا التهاب موجود به تدريج كاهش پيدا كند.

همچنين بيمار مى تواند با دستورالعمل و تجويز پزشك از داروهاى ضدالتهاب مانند استامينوفن و بروفن نيز استفاده كند. در برخى موارد بهره گيرى از جلسات فيزيوتراپى نيز مى تواند مفيد و موثر باشد.

در مواردى كه بيمارى پيشرفته و شديد باشد، ممكن است نياز باشد تا اندام بيمار در آتل (brace) يا گچ قرار گيرد تا بى حركت بماند و در نتيجه درد كاهش پيدا كند.

لازم به ذكر است كه در برخى موارد نادر كه نوجوان به هيچكدام از اين درمان ها پاسخ ندهد و دامنه فعاليت وی محدود شود، ممكن است نياز به انجام عمل جراحى باشد.

 

 

دکتر هومن یحیی زاده، فوق تخصص جراحی های زانو و آسیب های ورزشی به ارائه انواع خدمات جراحی ارتوپدی می پردازند. شما می توانید برای ارتباط با ایشان به پیج اینستاگرام مراجعه کرده و یا با شماره تلفن های 02122201053 – 09129210221 تماس حاصل فرمایید.

 

 

نتيجه گيرى

اين بيمارى معمولا قبل از سن بلوغ بهبود پيدا مى كند و بعد از اينكه صفحات رشد بسته شوند بهبودى كامل در كودك قابل مشاهده خواهد بود. اما توصيه مى شود در صورتى كه هرگونه درد و ناراحتى در كودكان و نوجوانان احساس شد در اسرع وقت به بهترين متخصص ارتوپدى مراجعه و معاينات لازم انجام شود تا در صورت وجود هرگونه بيمارى و قبل از ایجاد عارضه اى فرايند درمان در مراحل اوليه آغاز شود.  شما می توانید در صورت مشاهده هرگونه درد زانو در کودکان و سایر بیماری های ارتوپدی به دکتر هومن یحیی زاده مراجعه کنید.

 

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + 13 =

تماس با دکتر یحیی زاده