دکتر هومن یحیی زاده » روش های جراحی » چگونگی انجام جراحی آرتروسکوپی زانو
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

چگونگی انجام جراحی آرتروسکوپی زانو

انجام جراحی در اکثر نقاط بدن به دو روش باز یا بسته قابل انجام است. امروزه با پیشرفت دانش و تکنولوژی روش های جراحی بسته نسبت به جراحی های باز مقبولیت بیشتری را پیدا کرده است. عمل های جراحی زانو نیز از این قائده مستثنئ نیستند.
روش باز که اصلاحا به آن آرتروتومی می گویند با باز کردن مفصل زانو همراه است. از جمله روش های جراحی که به روش باز انجام می شوند عبارتند از: تعویض مفصل زانو و درمان انحرافات زانو نظیر پرانتزی و یا ضربدری بودن زانو.
همچنین درکنار جراحی باز از روش های جراحی بسته نیز استفاده می شود. یکی از این روش ها آرتروسکوپی می باشد. در این روش جراح برش های کوچکی را بر روی مفصل زانو ایجاد می کند. دوربین کوچکی به همراه سایر تجهیزات لازم از طریق همین برش ها وارد زانو می شوند. سپس جراح با تجربه و دانش خود با استفاده از این وسایل، جراحی داخل زانو را انجام می دهد.

 

 

 

کاربرد جراحی آرتروسکوپی

 

مزایای آرتروسکوپی

  • مهمترین مزیت استفاده از روش جراحی آرتروسکوپی زانو کاهش خونریزی پس از جراحی می باشد. در روش جراحی آرتروسکوپی به دلیل اینکه برش کوچکی بر سطح پوست و مفصل ایجاد می شود، به نسبت میزان خونریزی نیز کاهش می یابد.
  • در جراحی بسته (آرتروسکوپی) به دلیل ایجاد برش کمتر فرد نیاز به بخیه کمتری خواهد داشت. این امر سبب کوتاه شدن دوران نقاهت پس از عمل خواهد شد. لذا فرد سریعتر به زندگی و فعالیت عادی خود باز می گردد.
  • انجام این روش جراحی حداقل عوارض را به دنبال دارد. شرط لازم برای انجام موفقیت آمیز جراحی، مهارت و تجربه پزشک می باشد. با انتخاب بهترین فوق تخصص ارتوپدی می توانید جراحی بدون عوارض یا با حداقل عوارض را تجربه کنید.

 

 

دکتر هومن یحیی زاده، فوق تخصص جراحی های زانو و آسیب های ورزشی به ارائه انواع خدمات جراحی ارتوپدی می پردازند. شما می توانید برای ارتباط با ایشان به پیج اینستاگرام مراجعه کرده و یا با شماره تلفن های 02122201053 – 09129210221 تماس حاصل فرمایید.

 

 

چگونگی انجام آرتروسکوپی

در این روش ابتدا پزشک از دو طرف زانو برش کوچک ایجاد می کند. سپس از طریق برش ایجاد شده آرتروسکوپ وارد محل مورد نظر از بدن می شود. در ابتدای آرتروسکوپ، دوربین کوچکی تعبیه شده است که در کنار آن لنز و نور به منظور وضوح تصویر وارد زانو می شود. از طریق لنز می توان مایع سرمی با فشار زیاد به زانو تزریق شود. از دیگر وسایلی که در این جراحی کاربرد دارد می توان از شیور نام برد که به منظور تمیز کردن محتوای زانو استفاده می شوند. همچنین جراح با استفاده از گاید به تعبیه رباط و ترمیم مینیسک می پردازد.

نتیجه گیری

البته انجام این جراحی ها در همه موارد مقدور نیست و در برخی موارد بهتر است که جراحی به روش باز انجام گیرد. انتخاب نوع روش جراحی بر عهده یهترین جراح ارتوپدی و بسته به شرایط بیمار انتخاب می شود.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − 4 =

تماس با دکتر یحیی زاده